KOT MAINE COON (Majkun)

20 lutego 2018

Rasa majkun

Main coon to kot, który ma psi charakter. Nie przywiązuje się do miejsca, ale do człowieka.

Historia tej rasy nie jest dokładnie znana, wiadomo jedynie że ta rasa powstała bez ingerencji człowieka, a o jej pochodzeniu krążą mity. Długo sądzono, że maine coon to wynik skrzyżowania domowego kota z szop praczem, jednak mamy zdementowana taką teorię. Najbardziej znana jest historia o królowej Marii Antoninie, która planując wycieczkę do Ameryki w trakcie trwania Rewolucji Francuskiej wysłała tam swoje angory, które łącza się z populacją miejscową doprowadziły do zrodzenia się tej rasy. Niekiedy mówi się również o Leifie Ericssonie, który miał odkryć Amerykę na setki lat przed Kolumbem.

Podobno w wyprawie towarzyszyły mu leśne koty, z których jeden zniknął po zejściu na ląd. Jednak najbardziej prawdopodobne hipotezy są takie, że przodkiem tych kotów są długowłose koty z Europy i Azji, który XVIII w., które dotarły tam na statkach handlowych. Z czasem ich dziko żyjący potomkowie zyskali sławę doskonałych łowców gryzoni. Stali się cenionymi mieszkańcami farm oraz pasażerami statków handlowych. Po raz pierwszy maine coone pokazano na wystawie w Nowym Jorku w roku 1860. Rase uznano oficjalnie w roku 1976 w USA i 7 lat później w Europie. Jej nazwa nawiązuje do amerykańskiego stanu Maine, gdzie pierwszy raz zainteresowano się hodowlą. Coon to zaś słowo pochodzące od raccoon to oznacza szop-praca. Pierwsze koty miały bowiem podobne umaszczenie oraz puszyste ogony.

Wzorzec

Wygląd to elegancki, duży, muskularny kot z wydłużoną nieco sylwetką. Pełny rozwój fizyczny osiąga mniej więcej w wieku 3-4 lat, kocury są tutaj znacznie większe niż kotki. Waga kotek to 4-6 kg natomiast kocury od 7 do nawet 10 kg. Głowa średniej wielkości, klinowata i kanciasta, mocna broda, która z nosem i górną wargą tworzy linię pionową. Nos długi z wyraźnym przełomem.

Kot rasowy Maine Coon

Oczy duże, lekko owalne, nieco skośnie osadzone z sowim spojrzeniem. Kolor zielony, złoty albo miedziany. U biało umaszczonych osobników dopuszcza się oczy niebieskie lub różnobarwne.

Uszy są duże, wysoko osadzone, ozdobione na końcach charakterystycznymi dla długich ras z rysimy pędzelkami. Tułów jest masywny i szeroką klatka piersiową. Kończyny są średniej długości, stopy duże i okrągłe, owłosione między palcami. Ogon powinien być co najmniej do łopatek i musi być bardzo mocno owłosiony. Tworzy charakterystyczne pióro. Szata gęsta i jedwabista, gładka, lekko opada z miękkim i delikatnym podszerstkiem. Zróżnicowana długość. Na szyi pojawia się bogata kryza, dłuższy włos powinien być na bokach, brzuchu i na portkach. Maść w każdym rodzaju umaszczenia jest dopuszczalna z wyjątkiem koloru czekoladowego, cynamonowego, płowego oraz liliowego.

Charakter

To pies, który ma psi charakter, jest zróżnicowany, przyjazny, towarzyski i łatwo nawiązuje kontakty z ludźmi. Nie przywiązuje się do miejsca, ale do człowieka, dlatego do nowych warunków łatwo się adaptuje, czuje się dobrze tam, gdzie będzie jego opiekun. Towarzyszy panu we wszystkich czynnościach i chętnie chodziłby nawet do pracy ze swoim panem. Wesoły, tolerancyjny, dobrze sprawdzi się przy nieco starszych dzieci.

image

Monika Witczak

Redakcja replik.pl