Z kotem na pokładzie statku

26 lutego 2018

Koty na statkach

Dla niektórych brzmi to jak szaleństwo, ale jest to możliwe. Znajdziecie tutaj interesujące informacje odnośnie tego jak można doprowadzić do tego, że wycieczka statkiem stanie się dla kota nieco przyjemniejsza i będzie mniej stresująca, oraz jak nie zrazić do siebie kota ani współpasażerów.

Rejs razem z kotem?

Wielu właścicieli kotów chce zabierać je ze sobą na wakacje. Niektóre z linii żeglugowych pozwalają właśnie na przewożenie kota na pokładzie. Czy jest to możliwe zależy zawsze od konkretnej linii. W każdym przypadku jednak będzie trzeba zadbać o bukowanie kabiny przyjaznej zwierzakom. Warto zapytać armatora nim zdecydujemy się na podróż z kotem, by ewentualnie unikać przykrych niespodzianek na pokładzie.

W przypadku rejsów poza granicę kraju powinniśmy ze sobą zabierać paszport dla zwierzaka domowego. Trzeba także zwrócić uwagę na to jakie są warunki przekroczenia granicy w kraju docelowym. Te informacje znajdziemy na stronach internetowych ambasad. Przygotowania trzeba zacząć odpowiednio wcześniej, gdyż może się okazać, że potrzebne będą zaświadczenia lekarskie albo też określone szczepionki.

Kot na pokładzie

Czasami linie żeglugowe zezwalają na przebywanie kota na pokładzie, niekiedy kot musi zostawać w samochodzie. Ta opcja jednak nie będzie zbyt dobra, ponieważ wtedy kot będzie bez opieki. Warto ją brać pod uwagę wyłącznie w trudnych sytuacjach. Może będzie możliwość pozostania z kotem. Dzięki temu będzie można kontrolować sytuację sprawdzać czy nie ma ryzyka poparzenia słonecznego albo też będzie można uspokoić zwierzaka. Jeśli mamy możliwość zabrania kota na pokład obojgu podróż przebiegać będzie przyjemniej. Jednak bezstresowa podróż to nie będzie.

Rejs z kotem

Pojawiać się będą nieznane odgłosy, silny wiatr. Najlepiej będzie trzymać kota cały czas w transporterze. Przed przeciągiem będzie go chronić ciepły koc. By zapobiec ucieczce kota, powinniśmy mieć go cały czas w specjalnym transporterze. Przed przeciągiem chronić będzie także ciepły koc. W zależności od tego jak długa będzie podróż będzie można ewentualnie uspokoić kota w niektórych sytuacjach, może będzie trzeba go również napoić. Trzeba się liczyć z tym, że kot w trakcie podróży na pewno będzie zestresowany. Dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować, brać pod uwagę różnorakie zachowania kota jakie mogą się pojawiać.

Warunki, na jakich kot będzie przebiegał na statku będą uzależnione od linii żeglugowej czy armatora. Dlatego właśnie warto będzie się do tego odpowiednio wcześnie przygotować zapoznając się dokładnie z tymi warunkami. Dzięki temu łatwiej będzie zadbać o odpowiednie zachowanie i przygotowanie do wyjazdu.

Jeśli nie chcemy sami stresować kota przed podróżą już wcześniej warto będzie zadbać o jego przyzwyczajenie do transportera. Trzeba dać pupilowi szansę na to, by zapoznał się z pomieszczeniem, na to, by mógł wyprodukować sobie pozytywne doświadczenia z nim związane. Warto przygotować w domu transportem i umieścić tam ulubione przedmioty zwierzaka. W ten sposób zwierzak będzie mógł się do tego odpowiednio przygotować i zdecydowanie lepiej będzie czuł się w transporterze, dlatego nie będzie on na początku podróży od razu powodował dodatkowego stresu.

image

Monika Witczak

Redakcja replik.pl