Jak czyścić kocie oczy i uszy?

O tym, że kocia sierść wymaga pielęgnacji, wie każdy właściciel czworonoga. Dobrze jest mieć jednak świadomość tego, że nie tylko ona powinna stać się przedmiotem naszej troski. Przynajmniej od czasu do czasu należy zainteresować się także kocimi oczami i uszami.

Oczy i uszy łowcy

Koty domowe mają zwykle dłuższą sierść i krótsze ogony niż ich dzicy krewni, nie zmienia to jednak tego, że nadal są myśliwymi, a tym samym ich anatomia jest typowa także dla innych drapieżników. Można to dostrzec choćby przyglądając się psim oczom oraz uszom. Oczy są skierowane na wprost, przez co pozwalają na widzenie trójwymiarowe i dokładne szacowanie odległości. Posiadają też odblaskową warstwę umiejscowioną za siatkówką, która odpowiada za charakterystyczne dla kotów nocne świecenie światłem odbitym. To właśnie dlatego nawet w nocy koty widzą znakomicie, choć przy zupełnym braku światła – ślepną. Nawet wtedy nie są jednak w sytuacji beznadziejnej, Nadal mogą liczyć na swoje niezawodne wąsy oraz na słuch, który bez przesady można określić mianem wyśmienitego.

Koty rzeczywiście mogą pod tym względem zdumiewać, szacuje się przy tym, że słyszą nawet trzy razy lepiej niż ludzie. Daje to o sobie znać zwłaszcza przy wyższych częstotliwościach, gdy są w stanie wyłapać popiskiwanie myszy nawet, jeśli ta znajduje się w znacznej odległości. Także charakterystyczne ruchy kocich uszu nie są wcale przypadkowe. Małżowiny uszne obracają się o około 300 stopni robiąc to niezależnie od siebie, nic więc dziwnego, że kot, który poluje, jest w stanie bezbłędnie zlokalizować, gdzie znajduje się jego ofiara.

Koty mają świadomość tego, jak bardzo przydatne są im oczy i uszy, nic więc dziwnego, że w większości przypadków samodzielnie troszczą się o to, aby o nie dbać. Język i przednie łapki to przy tym niezawodne i skuteczne środki pielęgnacyjne, zdarza się zaś i tak, że kot używa w tym celu również swoich tylnych łap. Może jednak okazać się, że w pewnych momentach, na przykład w czasie choroby kota, pojawia się konieczność udzielenia mu pomocy.

Higiena uszu kota

Obawiasz się, że kot ma chorobę uszu lub oczu?

Jak to zrobić. Jeśli kocie oczy są posklejane i łzawią, a uszy są już wyjątkowo brudne, najlepiej nie podejmować żadnych działań przed udaniem się z wizytą do weterynarza. Może się okazać, że problemem kota nie jest wcale zaniedbanie, ale skaleczenie lub zapalenie spojówek. W takim przypadku próby czyszczenia oczu i uszu mogłyby przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Weterynarz będzie jednak w stanie postawić odpowiednią diagnozę, potem zaś już bez większych trudności wskaże nam najbezpieczniejszy schemat postępowania. Podstawowe zasady pozostają jednak niezmienne.

Czyszczenie oczu i uszu

Czyszczenie powinno odbywać się jedynie z wykorzystaniem spokojnych ruchów, wskazane jest przy tym również unikanie agresywnych środków, w tym zwłaszcza pałeczek kosmetycznych. Unikać powinno się też środków przygotowywanych w domu takich, jak choćby napar z rumianku. Choć jest on skuteczny u ludzi, w kocich oczach może pozostawiać drobinki, które będą w stanie doprowadzić do stanu zapalnego. Najlepiej więc sięgać po chusteczki wykonane z bawełny namoczone w przegotowanej i wystudzonej wodzie.