Jaki drapak będzie najlepszy dla twojego kota?

Drapanie jest wrodzonym instynktem twojego pupila. Jeśli chcemy zaoszczędzić nasze wyposażenie przed śladami pazurów, należy kupić drapak. Drapaki dla kota są produkowane w najróżniejszych kształtach i formach. Mamy też wybór materiałów, z których zostały wykonane. Jak zatem podjąć decyzję odnośnie drapaka i zadowolić nawet bardzo wybrednego zwierzaka?

DRAPAKI DLA KOTA – RODZAJE I JAK WYBRAĆ NAJLEPSZY?
Drapaki dla kota z jednym słupem są często najtańszą opcją i zajmują stosunkowo mało miejsca w mieszkaniu. Mają niewielką powierzchnię i złożone są ze pieńka przymocowanego do stabilnego podłoża. Trochę droższą wersją jest drapak z dodatkowym legowiskiem na górze lub w podstawie konstrukcji. Najlepiej sprawdzają się, kiedy posiadamy jednego zwierzaka w mieszkaniu.
Drapaki piętrowe, “domki” dla kotów – nasze koty lubią rozbudowane konstrukcje, z dużą ilością budek, legowisk oraz zabawek. Im wyższy drapak i więcej się w nim dzieje, tym lepiej. Drapaki tego rodzaju znajdują zastosowanie w mieszkaniach, w których mamy trochę więcej powierzchni do wykorzystania. Sprawdzają się w domach, gdzie mamy kilka kotów.
Drapaki poziome, często o wyprofilowanym kształcie. Stworzone, żeby twój kot mógł ostrzyć pazury w wygodnej pozycji. Zwykle są niedużych rozmiarów, także łatwo je wkomponować w wyposażenie pomieszczenia.
Drapaki do zawieszenia na ścianie. Są świetnym rozwiązaniem dla osób mających mało powierzchni użytkowej w mieszaniu.
W przypadku gdy opiekujemy się tylko jednym, niewielkim zwierzakiem wystarczy drapak ok. 100 cm. Kiedy jesteśmy opiekunami większego zwierzaka bądź więcej niż jednego kota, powinno się zaopatrzyć w drapaki wyższe.
Drapaki dla kota powinny być wykonane z drewna owiniętego sznurkiem z sizalu solidnie przyczepionego do konstrukcji. Część legowiskowa powinna być miękka dla kota, owinięta materiałem. Równie ważną cechą drapaka, na którą powinniśmy spojrzeć przy kupnie jest jego stabilność, aby zapewnić naszemu kotu bezpieczeństwo.
Na rynku dostępne są różne rodzaje drapaków, także każdy właściciel kota może znaleźć taki, który będzie mu najbardziej odpowiadał.

drapak dla kota