Kastracja i sterylizacja u kotów

Czy mamy coś bardziej urokliwego niż kociątko? Niestety nie wszystkie kociaki znajdują kochający dom. Gdy bezpańskie koty będą się między sobą krzyżować albo z kotami domowymi wolnobiegającymi rozpoczyna się życie w nędzy takich kotów, które będą się rodzić. Sterylizacja czy kastracja będzie zapobiegać cierpieniu zwierząt i mnożeniu się bez ograniczeń.

Dlaczego powinno się kastrować koty?

Kastracja kotów ma wiele zalet. Koty, które są wykastrowane będą mniej agresywne, bardziej ufne i będą ograniczać swój rewir, co przy kotach wychodzących będzie ważne, ponieważ ryzyko walk będzie mniejsze. Samice nie mają cieczek, a samce zaniechują oznaczania terytorium w domu. Dodatkowo wykastrowane koty żyją dłużej niż te niewykastrowane, są mniej zestresowane oraz bardziej zrównoważone. Poza tym kastracja zapobiega rozmnażaniu się zwierząt.

Koty osiągają dojrzałość płciową zanim zakończą pierwszy rok życia. Niekiedy będzie to uzależniać od ras, ponieważ czasami dojrzewanie będzie trwało dłużej. Samiczka może kocić się średnio dwa razy w roku przy czym jeden miot to nawet sześć młodych. W ciągu 10 lat kocur może spłodzić nawet osiemdziesiąt młodych, które potem rozmnażają się w takim samym tempie. Przychodzi więc na świat tysiące kociąt i większość z nich walczy o przeżycie na ulicy. Kocięta niechciane są porzucane, zabijane, albo oddawane do schronisk, które najczęściej są przepełnione. Kastracja czy sterylizacja nie jest ograniczeniem ich praw, ale tak naprawdę jest z korzyścią dla nich, to ich ochrona.

Rozmnażanie kotów

Kastracja a sterylizacja – na czym polega różnica?

Niekiedy te pojęcia używane są zamiennie, jednak to błędne określenie, ponieważ mamy różnice pomiędzy kastracją a sterylizacja. Kastracja to zabieg kocurów a sterylizacja dla samiczek? Również nie, warto więc dokładnie poznać te pojęcia.

Zarówno samica jak i samiec może być i kastrowany i sterylizowany. Oba zabiegi zapobiegają dalszemu rozmnażaniu zwierząt. W ramach sterylizacji dokonuje się zabiegu podwiązania jajowodów u samiec albo nasieniowodów u samców. Natomiast, jeśli chodzi o zabieg kastracji jest to zabieg, który polega na usuwaniu części ciała, które odpowiadają za rozmnażanie. W przypadku samców usuwa się jądra, natomiast u samiec jajniki i niekiedy również macicę. Tak wykonany zabieg sprawia, że u kocic nie będzie rujek, to również ochrona przed wieloma chorobami jakie mogą się wiązać z narządami rozrodczymi, dlatego warto raczej iść w kierunku kastracji niż sterylizacji.

Właśnie zabieg kastracji może ostatecznie sprawi, że kot stanie się spokojniejszy, łatwiej będzie zadbać o jego charakter. Natomiast zabieg sterylizacji rzeczywiście pozbawi kota możliwości uzyskania potomków i rozmnażania, jednak nie będzie zmieniał sytuacji kota, jeśli chodzi o jego zachowanie. Utrzymywać się będą u samicy objawy rujki i tym samym będzie problem nad spokojem kota właśnie w tym okresie, kiedy będzie pojawiała się rujka. Dobrze więc pomyśleć raczej o tym rozwiązaniu, które kompleksowo przyniesie lepsze efekty i wydaje się, że kastracja może być rozwiązaniem lepszym.