Koszatniczka

Koszatniczka to gryzoń, który do Europy dotarł z Chile. Żyją tam na otwartych przestrzeniach i drążą pod ziemią skomplikowane systemy korytarzy. Wyglądem są podobne do mieszanki szczura i szynszyla. Podobnie jak te ostatnie dość często do jedzenia wykorzystują przednie łapki, ponieważ potrafią nimi zręcznie operować.

Pazurki na tylnych łapkach pozwalają im na sprawną wspinaczkę po skałach i gałęziach. Koszatniczki to zwierzaki, które są aktywne w ciągu dnia, żyją około cztery lat. Uwielbiają, gdy dzieje się dużo wokoło i ma dla nich duże znaczenie kontakt z człowiekiem. Dlatego klatkę koszatniczki z powodzeniem będzie można ustawić w miejscu wyeksponowanym.

Klatka

Klatka powinna być wykonana z materiałów, które będą trwałe, ponieważ koszatniczki chętnie wszystko gryzą. Najlepiej, by klamry mocujące kratę z podłożem wykonać z metalu. Ewentualnym rozwiązaniem może być zastosowanie również terrarium. Wytrzyma ono skrobanie, nie będzie zniszczone przez gryzonia. Dodatkowo jest tam świetny system wentylacji, który sprawia, że pokonać można wszelkie bakterie. Większość terrariów posiada przesuwany front, dzięki czemu czyszczenie staje się łatwiejsze.

Wyposażenie klatki

Klatkę należy wyposażyć zanim kupimy zwierzaka. Jeśli chodzi o te przybory, które koniecznie muszą się tam znaleźć trzeba pamiętać, że koszatniczka mus mieć stworzone odpowiednie warunki do zabawy. Dlatego kamienie, gałęzie będą bardzo ważnym elementem wyposażenia, który koniecznie powinien w klatce się znaleźć. Grube gałęzie do spacerowania, nieco mniejsze do obgryzania. Warto tam również umieścić domek do spania. Można taki domek ułożyć z kamieni, może być nawet opcją lepszą niż domek z drewna, który może być obgryziony. Znaleźć się musi miejsce na miskę, najlepiej ciężka, by zwierzak nie mógł jej przewrócić czy przesunąć.

Hodowla koszatniczki

Nie może być zbyt mała, by każda koszatniczka mogła się posilić bez przepychanek. Koszatniczka korzysta z kąpieli w piasku, by pielęgnować swoje futerko, dlatego również takie miejsce w klatce, gdzie te kąpiele będą możliwe musi się znaleźć. Zadbać trzeba również o poidełko, w którym regularnie zmieniana będzie woda na czystą. Unikajmy poidełek plastikowych, ponieważ będą one niebezpieczne ze względu na możliwość połamania i wystąpienia ostrych krawędzi, którymi zwierzak może się poranić.

Gdzie powinna stać klatka

Koszatniczki spośród innych gryzoni wyróżniają się tym, że chętnie spędzają czas na bezpośrednim słońcu. Dlatego klatka może się w takim miejscu znaleźć. Nie powinna się znajdować natomiast w miejscu, gdzie występują przeciągi oraz głośna muzyka i ogólnie duży hałas. Mimo to klatka może spokojnie być usytuowana w nieco bardziej ożywionym miejscu jak w salonie czy w pokoju dziennym. To zwierzaki chętne do kontaktu z ludźmi. Aby zadbać o warunki w jakich się znajdują należy regularnie dbać o czyszczenie klatki.

Pożywienie koszatniczki

Zwierzaki chętnie spożywają podstawową karmę specjalnie przygotowaną właśnie dla koszatniczek, a oprócz tego również sianko oraz zielone części roślin. Przysmakiem mogą być kolby do obgryzania a także suchy chleb.