Kot syberyjski

Kota syberyjskiego można określić jako wzorcowy przykład naturalnej rasy. To średniej wielkości kot, który ma pierwotny wygląd, umięśnione ciało, półdługie futro, którego wygląd i charakter ukształtowany został przez naturę i środowisko w jakim żyły w Rosji. Wszystko działo się bez ingerencji człowieka.

Koty syberyjskie pod względem wielu cech charakteru są praktycznie jak koty dzikie, zachowały wiele swoich pierwotnych cech. Nie tylko charakterem, ale także naturalnym wyglądem. Zachwycają one miłośników na całym świecie. Bujne futro jakie posiadają to wynik działania mroźnej zimy w jakiej muszą funkcjonować.

Wygląd

Te koty to duch dzikich kotów, który zamknięty jest w formacie małego domowego kota. Półdługie futro z nieprzemakalnymi włosami okrywy wierzchniej i grubym podszerstkiem sprawia, że są one podobne do kotów norweskich leśnych oraz main conny. Jednak w stosunku do nich są znacznie mniejsze, od kotów norweskich odróżniają się dłuższymi nogami. Syberyjczyki określa się jako koty średnie. Dobrze umięśnione ciało sprawia, że są dość ciężkie, ponieważ ważą nawet 9 kg. Bujne futro sprawia, że od razu wiadomo skąd te koty pochodzą i tego pochodzenia właściwie nie są w stanie ukrywać.

Podobnie jak w przypadku innych ras tutaj również związki hodowlane maja jakieś swoje wymagania co do rasy i jej wyglądu. W zależności od przynależności do danego towarzystwa hodowca podlega wytycznym, które będą opisane przez tą organizację, której będzie podlegał. Większość związków wyklucza jednak kolory cynamonowy, płowy, czekoladowy oraz liliowy. Pozostałe barwy a także kombinacje z białym kolorem raczej są dozwolone. Koty syberyjskie to jedyna leśna grupa kotów, która może mieć ubarwienie point dopuszczone. Tak ubarwione koty posiadają swoją osobną nazwę – neva masquerade.

Cechy kota syberyjskiego

Charakter

Tak jak w wyglądzie tak również w charakterze kotów syberyjskich znajdziemy wiele cech dzikich kotów. Maja one bardzo dobry instynkt, to świetni myśliwi, chętnie będą skakać i się wspinać. Z tego względu w zamkniętym mieszkaniu nie będą się dobrze czuć. Zabezpieczony ogród byłby świetną odpowiedzią na potrzeby takiego kota. To koty ruchliwe, niezależne, ciekawskie. Uważane są za inteligentne, lubią przygody. Wiele z nich jako młode koty obsługuje dzwonnego do drzwi.

Podobnie jak w wyglądzie, tak i w charakterze kotów syberyjskich, można odnaleźć wiele cech dzikich kotów. Mają one bardzo dobry instynkt, są świetnymi myśliwymi, chętnie skaczą i wspinają się. Z tego względu nie będą się dobrze czuły w zamkniętym mieszkaniu bez możliwości wychodzenia. Zabezpieczony ogród byłby świetną odpowiedzią na ich potrzeby. Nie straszne są im żadne warunki pogodowe i przed wyprawą nie zatrzyma ich ani deszcz, ani nawet zamieć śnieżna!

Obecnie koty syberyjskie są już hodowane na całym świecie. W 1991 roku ich nazwa oficjalna została zmieniona z kota syberyjskiego leśnego na kota syberyjskiego, dzięki temu łatwiej je rozróżniać z kotami norweskimi leśnymi. W kolejnych latach również inne organizacje zaczęły tego kota uznawać.