Najwyższej jakości karmy dla kotów

Prawidłowe żywienie

Powiedzenie – jesteś tym co jesz – odnosi się nie tylko do człowieka, ale także do naszych zwierzaków. Dlatego właśnie powinniśmy pamiętać, by kotu podawać jedynie takie produkty, które będą mu dostarczać wartościowych składników odżywczych. Dla początkujących właścicieli bardzo często przygotowanie takiej dobrej diety dla kota nie jest zadaniem prostym. Dlatego warto zapoznać się z tym wpisem, gdzie dowiecie się jak znalezienie tej najlepszej karmy można sobie ułatwić.

Zapoznaj się ze składem

Kot to mięsożerca, w środowisku naturalnym przede wszystkim żywi się myszami, innymi gryzoniami oraz małymi ptakami. Ta naturalna dla kota dieta w 85% składa się z mięsa i z około 5% ze składników roślinnych, które w przewodzie pokarmowym się znajdują. Zawiera się w diecie około 50% białka około 20-30% tłuszczu i tylko pozostałe ilości to węglowodany. Na etykiecie powinnyśmy znaleźć składniki posortowane odpowiednie wagowo i dzięki temu będziemy wiedzieli czy dany produkt właśnie dla naszego kota będzie odpowiedni. Wiele karm ma także różnorakie produkty uboczne. Same w sobie nie są szkodliwe, ponieważ kot poza mięsem zjada także wnętrzności, jednak pod nazwą mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego nie wiemy co się kryje, mogą być to nawet włosy czy rogi. Dlatego lepiej szukać takiej karmy, gdzie jest jasna deklaracja co do składu.

najlepsza sucha karma dla kota

Produkty zbożowe powinno się podawać w małych ilościach. Powinny więc znajdować się na końcu składu. Jeśli chodzi o ulepszacze smaku i konserwanty mogą one u niektórych kotów powodować problemy alergiczne, jednak znajdziemy je praktycznie w każdej karmie. Powinno się również unikać cukru nawet jeśli kot nie ma próchnicy. Cukier niepotrzebnie obciąża nerki i prowadzi do cukrzycy. Dobra jakościowo karma będzie takich składników pozbawiona.

Kot potrzebuje przede wszystkim białek wysokowartościowych, by pozostać w dobrej formie witalnej i fizycznej. Roślinne składniki oraz węglowodany będą dla kota ciężkostrawne, dlatego tego typu pustych kalorii trzeba unikać. Organizm kota wymaga witamin i minerałów. Niektóre z nich kot będzie sam w stanie stworzyć, innych jednak nie jest w stanie stworzyć i będzie trzeba takie składniki mu dostarczać. Niedobór pewnych składników jak tauryny może nawet prowadzić do ślepoty, niepłodności czy zaburzeń wzrostu i problemów z kręgosłupem. Kot codziennie powinien dostawać dawkę tauryny w wysokości 200 mg, najlepiej ze spożywanym pożywieniem. W karmach gotowych bardzo często ten składnik się znajduje i dlatego warto to sprawdzić i taka właśnie karmę wybrać.

Prawidłowe żywienie kota wcale nie będzie takie trudne, jeśli tylko będziemy chcieli się do tego przyłożyć na pewno uda się nam stworzyć odpowiednią dietę dla kota. Jeśli szukamy dobrej karmy mokrej i suchej warto zapoznać się z oferta sklepów zoologicznych, na pewno będziemy w stanie wybrać tam odpowiedni produkt, który świetnie się sprawdzi i będzie dobrym wyborem dla właścicieli kotów. Dbając o kota zadbamy o jego dobry humor i zdrowie na lata.