Neva Masquerade

Neva Masquerade – to tajemnicza nazwa, która odnosi się do rasy kotów pochodzącej od kotów syberyjskich, z którym dzieli większość cech poza ubarwieniem.

To koty, które na pewno przyciągają uwagę. Jako odmiana kotów syberyjskich, przekonują do siebie swoim pierwotnym, niezmienionym wyglądem. Posiadają półdługie, gęste futro z wydatnym kołnierzem i kosmykami włosów w okolicach uszu. Te cechy sprawiają, że będą one wyglądać jak małe dzikie koty, co nie powinno dziwić, ponieważ razem z kotami syberyjskimi są one zaliczane do kotów leśnych. Właściwie jedyną odróżniająca cechą od syberyjskich kuzynów jest ubarwienie. Waga dorosłych osobników dochodzi do 9 kg. W pełni rozwinięte będą one dopiero jak mają około 3 lata.

Półdługie futro składa się z nieprzemakalnych włosów okrywy wierzchniej i pluszowego podszerstka. Niepowtarzalnego wyglądu nadaje im gruby kołnierz wokół głowy i karku. Futro w okresie letnim będzie krótsze i znacznie mniej bujne, ponieważ na ten okres koty tracą włosy z podszerstka, które mają ich chronić w okresie zimowym. Kosmyki przy uszach, między palcami łap i sierść ogona w takim samym stanie pozostaje przez cały rok. Podobnie jak koty syberyjskie głowa będzie okrągła, zaokrąglony podbródek, duże oczy i średnie szerokie uszy.

To co wyróżnia tą rasę i czyni ją wyjątkową szczególnie wśród grupy kotów leśnych to ich ubarwienie typu point. Oznaczenie kolorystyczne w podstawowej barwie pojawia się na chłodnych partiach ciała jak pyszczek, uszy, łapy czy ogon. Reszta ciała jest w kolorze jasnym. Przyczyną tego ubarwienia jest mutacja genetyczna, która prowadzi do niedoborów tyrozyny, która w normalnych warunkach ma odpowiadać za proces produkcji melaniny. Mutacja taka powoduje albinizm częściowy. Tego rodzaju ubarwienie to cecha pożądana u tej rasy. Oczy maja być intensywnie niebieskie.

Rasa kota długowłosego

Jednak ubarwienie point nie jest precyzyjnym określeniem wyglądu zwierzaka, ponieważ występują również szczegółowe odmiany kolorystyczne. Jako podstawowe barwy są dozwolone te same kolory, które występują u kotów syberyjskich łącznie z wzorami. Dopuszczalne jest lekko widoczne oznaczenie i lekkie wzory u jednobarwnych kotów. Podejmowane są również próby zmierzające do rozbudowania palety zabarwienia sierści przez krzyżowanie z kotami birmańskimi i somalijskimi. Szczególnie pożądane są takie kolory jak cynamonowy, płowy, czekoladowy czy liliowy. Krzyżówki te jednak mają swoje wady, ponieważ kłócą się ze standardem rasy. Dlatego jak można się dowiedzieć niektóre związki takich krzyżówek nie będą uznawać i koty o takim innym ubarwieniu nie będą traktowane jako pełnowartościowe.

Charakter

Oprócz cech wyglądu rasa także pod kątem charakteru jest bardzo podobna do syberyjczyków. Tak samo nie tylko w ich wyglądzie jest wiele cech pierwotnych. To koty, które maja silny instynkt, dlatego to doskonali myśliwi. Chętnie się wspinają, nie maja oporów przed kontaktem z wodą. Mieszkanie w domu bez możliwości wychodzenia jest bardzo złe dla tych kotów ze względu na ich charakter. Potrzebują dostępu do świeżego powietrza, kontaktu z przyrodą.