Pielęgnacja królika miniaturowego

Króliki miniaturowe w naszym kraju są bardzo popularne i rzeczywiście wiele osób traktuje je jako idealne zwierzaki domowe. Jak można się dowiedzieć coraz więcej ludzi stawia właśnie na te zwierzaki. Jednak to co najważniejsze to przede wszystkim zrozumienie jak takim królikiem miniaturowym się zajmować.

Postaramy się powiedzieć więc kilka słów o tym jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja takich zwierzaków. Dla właścicieli powinno być to ważne, ponieważ od tego zależy czy będą w stanie dobrze się swoim zwierzęciem zajmować. Warto więc zadbać o te szczegóły związane z pielęgnacją.

Pielęgnacja sierści

Króliki same będą regularnie pielęgnować futerko z pomocą języka tak jak koty. W czasie trwającej kilka tygodni wymiany sierści będzie można mu w tym pomagać. Najlepiej będzie postawić na szczotkowanie, które będzie dla kota jak miły masaż. Z drugiej strony to również ważna rzecz, ponieważ dzięki temu będzie można spokojnie usuwać obumarłą, luźną sierść. Do sierści normalnej długości nadaje się szczotka z naturalnym włosiem albo też specjalna pielęgnacyjna rękawica, która będzie miała gumowe wypustki.

Królik miniaturka - porady

Rasy długowłose

Króliki długowłose maja najczęściej takie futerko, które będzie miało tendencję do kudłacenia się. Dlatego należy między innymi zadbać o to, by takie zwierzaki każdego dnia były czesane. Najlepiej wykorzystywać do tego metalową szczotkę. Jeśli ilość podszerstka, który jest luźny będzie szczególnie duża, to okazyjnie będzie można także myśleć o tym, by takiego zwierzaka po prostu strzyc, by ten nadmiar usuwać.

Obcinanie pazurków

Podobnie jak futerko także pazurki królików miniaturowych będą cały czas rosły. W środowisku naturalnym ścieranie zachodzi poprzez grzebanie w glebie. Jeśli jednak królik jest w domu na miękkiej podściółce czy na dywanie niestety to ścieranie nie będzie zachodziło tak jak należy. Jeśli chcemy temu zapobiec można podściółkę uzupełnić o płytkę z tufu wulkanicznego w okolicach toalety królika. Może być jednak tak, że i takie działanie nie będzie wystarczające. Jeśli tak się stanie wtedy po prostu będzie trzeba zdecydować się na używanie specjalnych obcążek do pazurków. Łapiemy królika za łapkę, pomiędzy palec wskazujący i kciuk i odcinamy końcówkę pazurka. Pamiętać należy, że w pazurkach są naczynia krwionośne i trzeba na nie uważać, nie można doprowadzić do ich urażenia. Dlatego przy obcinaniu pazurków trzeba być szczególnie uważanym, by nie doprowadzić do krwawienia. Jeśli obawiamy się, że nie damy sobie rady można udać się z tym do weterynarza.