Pierwsza wizyta u weterynarza

Zazwyczaj jest tak, że przez pierwsze 6 tygodni życia małe koty będą wyłącznie żywić się mlekiem matki. To właśnie w tym pokarmie znajdują się między innymi ważne przeciwciała, które chronią te zwierzaki przed infekcjami. Jeśli jednak mimo tego dojdzie do sytuacji, w której kot zachoruje to niestety konieczna będzie wizyta u weterynarza, ponieważ młode kotki maja zdecydowanie niższa odporność a funkcje witalne szybciej przestają działać.

Młode organizmy są takie, że mogą dość szybko poddać się chorobie właściwie całkowicie.

Odrobaczanie

Od drugiego tygodnia życia konieczne będzie regularne odrobaczanie kota, ponieważ może dojść do tego, że będzie zainfekowane endopasożytami. Wynikiem infekcji tego typu może być uszkodzenie nabłonka jelitowego a co za tym idzie również mogą pojawiać się biegunki.

Pierwsze badanie

Jeśli zdecydowaliśmy się na przygarnięcie kota do 10 tygodnia życia to będzie trzeba udać się z takim kotem na badanie kontrolne. Warto jednak pamiętać, że kot na początku w nowym miejscu będzie nieco zestresowany i warto dać mu nieco czasu na to, by odsapnąć po stresie związanym z rozstaniem z rodzeństwem i zmianą miejsca zamieszkania. Termin badania będzie można połączyć również z terminem szczepienia podstawowego, które powinno być wykonane między 9 a 12 tygodniem życia kota.

Kontrola zdrowia kota

Na czym polega pierwsze badanie?

Pierwsze badanie kliniczne to badanie, w trakcie którego kontrolowana jest kondycja sierści i skory a także stan odżywienia kota. Sprawdza się śluzówkę, zęby oraz uszy, dokonuje się kontroli czy przypadkiem nie występują pasożyty. Następuje osłuchiwanie serca oraz płuc. Weterynarz będzie również mierzył temperaturę ciała kota i w razie potrzeby będzie musiał również wykonywać szczepienia, może również zająć się przeprowadzeniem testu na białaczkę.

Kolejne wizyty u weterynarza

Pierwsza oraz każda kolejna wizyta u weterynarza ma na celu nie tylko aspekt zdrowotny. Z każdą kolejna wizytą w placówce kot będzie również przyzwyczajał się do przestrzeni w jakiej się znajdzie. Będzie mógł przyzwyczaić się do poczekalni, zapachów, kontaktów z lekarzem i samego leczenia. Dzięki regularnym wizytom kontrolnym będzie można również w przypadku nagłej poważnej choroby zapobiegać sytuacji, w której kot będzie obawiał się badania i będzie go unikał. Lekarz powinien doradzić jak należy karmić kota, opowie o fazach wzrostu, dojrzewania i jeśli będzie to odpowiedni moment będzie mógł również zaproponować kastrację.

Wizyty u weterynarza z młodym kotkiem są rzeczywiście bardzo ważne, ponieważ dzięki nim będzie można chronić się przed wieloma różnymi chorobami i problemami zdrowotnymi. To rzeczywiście ważna kwestia, ponieważ może stanowić istotną ochronę zwierzaka na przyszłość, dlatego warto na to zwracać uwagę.

Wizyty u weterynarza na pewno nie będą dla kota przyjemnością, ale są koniecznością i nie będzie się dało ich całkowicie uniknąć. Dlatego właśnie tak bardzo ważne będzie przyzwyczajenie kota do tego typu wizyt, tak by przebiegały one w miarę możliwości jak najlepiej.