Podróż z kotem samochodem

Koty raczej niechętnie podróżują. Każda zmiana otoczenia jest dla nich czynnikiem powodującym stres. Pojawiają się nieznane zapachy, dźwięki, które sprawią, że nawet najtwardszy osobnik będzie czuł się nerwowo. Jednak zdarza się, że podróż jest nieunikniona, np. w celu wizyty u weterynarza, w razie przeprowadzki czy przy dłuższym urlopie. Jazda samochodem może nie będzie ulubionym czasem dla kota, jednak można się do tego odpowiednio przygotować.

Najważniejsze bezpieczeństwo

Nie ma raczej kota, który sam z własnej woli będzie wchodził do transportera. W końcu jego wygląd a także zapach przypominają o nieprzyjemnych wizytach u weterynarza i dłuższych podróżach samochodem. Kot jednak koniecznie musi być w trakcie wyjazdu odpowiednio zabezpieczony. Jeśli to możliwe wybieramy transporter, kosz wiklinowy bądź tez specjalne tekstylne torby do transportowania zwierząt. Kot, który będzie biegał po samochodzie będzie przyczyna wielu niebezpieczeństw, może nawet doprowadzić do wypadku, dlatego trzeba na to uważać.

Przed podróżą

Pierwszym krokiem w bezpiecznej podroży będzie umieszczenie kota w transporterze. Aby sobie to ułatwić trzeba będzie przygotować go do korzystania z transportera. To co będzie najważniejsze to przede wszystkim zwracanie uwagi na to, by wcześniej przygotować transporter, tak by kot mógł tam wchodzić w domu. Między innymi przygotować będzie można transporter, w którym będzie można umieść zabawki, tak by kot chętnie tam wchodził. Wykorzystać można także niewielkie smakołyki. Zastosować można walerianę i kocimiętkę, ponieważ to elementy, które będą powodować uspokojenie u kota i jednocześnie sprawią, że będzie czuł się tam lepiej, chętniej będzie tam wchodził. To co ważne to nie zamykanie drzwi, by kot mógł przyzwyczaić się do tego miejsca, nie może poczuć się osadzony, nie można go zdenerwować, ponieważ z czasem jeszcze trudniejsze będzie zachęcanie kota do tego, by wchodził do transportera.

Przygotowanie kota do podróży

W czasie podróży

Przed podróżą będzie trzeba dobrze zabezpieczyć transporter, by kot nie mógł się z niego wydostać. Możesz wyścielić jego wnętrzem starym ręcznikiem, który uczyni jego wnętrze wygodniejszym dla kota materiałem. Gdy już znajdziemy się w samochodzie będzie trzeba zabezpieczyć transporter pasem bezpieczeństwa. Dzięki temu będzie można się ochronić przed spadnięciem transportera na zakręcie, by stworzyć dla kota lepsze warunki do podróżowania będzie można przewietrzyć auto przed wyjazdem. Można również mówić do kota uspokajającym tonem, ponieważ dzięki temu będzie można go nieco uspokoić.

W zależności od tego jak długo będzie trwała podróż trzeba w trakcie jej trwania robić przerwy na nakarmienie i napojenie kota. Może trzeba będzie w przerwie zmienić także wyściółkę transportera. Zapobiec będzie można ucieczce kota z samochodu, nigdy nie otwieramy drzwiczek, ponieważ kot szybko się wydostanie.

Po podróży

Gdy podróż już się zakończy kot na pewno na początku będzie czuł się nieswojo. Z pewnością będzie chciał się umyć, warto dac mu nieco spokoju, zostawić samemu sobie, by w ten sposób mógł wrócić do normalności.