Stres u kota wiadomości dla właścicieli kotów.

Koty są gatunkiem zwierząt, u których niezwykle łatwo jest wywołać niepokój. Najlepiej by właściciel wiedział na jakie oznaki u swojego pupila zwracać uwagę.

CZYM JEST I JAK ROZPOZNAĆ STRES U KOTÓW?
Stres jest fizjologiczną reakcją organizmu na sytuacje wywołujące niepokój, czyli stresory. Bywa też, że stres wywołują zmiany, a nasze zwierzęta są na nie nadzwyczaj reaktywne. Kot w stresie może mieć skurcze uszu – uszy są uciekające do tyłu; nadmiernie mruczeć lub wokalizować; ciągle się czyścić; mieć spocone opuszki łap; drżeć; gubić sierść, ocierać się, oraz wykazywać nadmierną chęć uwagi lub zabawy, lub wręcz przeciwnie – unikać jej i się chować. Spinanie ciała i zmiany w nawykach także powinny zwrócić naszą uwagę. W sytuacjach skrajnego, utrzymującego się stresu zwierzęta mogą także wykazywać zachowania autoagresywne i agresywne (np. wgryzanie się we własne ciało), albo wymiotować bądź dostać biegunki.
Niewątpliwie objawy tego typu powinny być najpierw skonsultowane z weterynarzem żeby wykluczyć przyczyny chorobowe.

JAKIE MOGĄ BYĆ POWODY STRESU U KOTA?
Koty łatwo wpadają w stres. Często właściciel nie zdaje sobie sprawy, że prosta czynność taka jak np. przemeblowanie może wzbudzić u zwierzaka niepokój. Na jakie stresory zwierzęta są więc wrażliwe? Są to m.in.:
przeprowadzka – duży stres, zwierzęta uznają mieszkanie jako swoje terytorium
wprowadzenie się nowej osoby albo innego zwierzęcia
urlop właściciela
remont albo przestawienie mebli
niska stymulacja – zwierzę się nudzi, zbyt mało się bawi
samotność
głośne dźwięki
zbyt mała przestrzeń – również obecność innych zwierząt
podróż – zwierzęta są domatorami, nie lubią być oderwane od swojego terytorium
zmiany rytmów dnia
zmiana właściciela
śmierć albo przeprowadzka domownika
uraz
choroba
przemoc
brak miejsca do ukrycia się.
KOT W STRESIE – JAK MU POMÓC?

Jeśli możliwe – najlepiej usunąć źródło stresu. Zmiany takie jak nowy kot w rodzinie powinniśmy przeprowadzać stopniowo – na początku oswajając i przyzwyczajając zwierzęta do wspólnego przebywania po kilka minut dziennie i powoli wydłużając ten czas. Przydać się mogą kocie transportery w przeprowadzeniu tej operacji. Jeśli głównym stresorem naszego kota jest nuda, dobrze jest zaopatrzyć się w wystarczającą ilość drapaków i zabawek dla kotów. Bardzo pomaga także wspólna zabawa z właścicielem, głaskanie i tulenie się do zwierzęcia, a także spokojne mówienie do niego. Zwierzak musi mieć także zapewnioną kryjówkę, domek, miejsce do schowania się. Innym pomysłem na ulgę w cierpieniu naszego kota są produkty z feromonami dla kotów, w formie np. obroży czy aerozolu. Na rynku istnieją też produkty z L-teaniną lub L-tryptofanem w postaci np. kapsułek czy karm, które mają działanie uspokajające. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to rozwiązania doraźne np. w przypadku konieczności zawiezienia gdzieś kota.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Kuwety-i-zwirki_Zwirki-32976.html żwirek dla kota