Świnka morska – jak się nią opiekować?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest popularnym zwierzątkiem domowym. Przez swoje nieduże rozmiary może być ciekawą alternatywą dla tych z nas, dla których nierealne jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma dużych wymagań, jeśli chodzi o żywienia – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Dietę świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz niezbędnymi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów z akcesoriami dla zwierząt albo w internecie. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, jako że zwierzęta te nie przepadają za wspinaniem się. Z tego powodu ważna jest powierzchnia dna klatki. Dno klatki może być plastikowy, a pręty metalowe. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić objętość większą, w szczególności jeśli zamierzamy hodować w niej więcej zwierząt.Ważnym jest, aby pręty klatki nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ może to grozić utknięciem zwierzaka między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz dobrać odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zwykle podłożem klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie nadają się do wyłożenia klatki. Wadą trocin jest fakt, że pylą oraz wypadają poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, wykazujący się dobrą chłonnością, ale jest nieco twardawy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, z którymi prosto dbać o porządek w klatce, natomiast ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę swojej świnki morskiej warto ulokować w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka będzie czuć się bezpiecznie, gdyż będzie miała prywatną przestrzeń, do której będzie mogła schować się aby odpocząć albo uspokoić się, gdy po raz pierwszy przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty_Akcesoria-dla-kotow_Transportery-i-akcesoria-30218.html transporter dla kota