Szynszyla

Niewielki gryzoń z Ameryki Południowej

Szynszyle to zwierzaki małe i urocze. Ze względu na puchate futerko, długie uszka i bujny ogon pozyskują rzeszę miłośników na całym świecie. Przed zakupem tego zwierzaka powinniśmy dowiedzieć się o nim jak najwięcej między innymi tego jakiej karmy będzie wymagał, jaką ma naturę i jak powinno się go wychowywać. Warto zastanowić się czy szczególnie wymagania jakie mogą mieć szynszyle będą odpowiadać naszym oczekiwaniom jakie mamy w stosunku do zwierzaków. Powinniśmy tak naprawdę dowiedzieć się jakie jest naturalne środowisko życia tych zwierzaków, ponieważ na tej podstawie będzie można zrozumieć czego potrzebują.

Gatunki

Wyróżnia się dwa gatunki szynszyli: Chinchilla chinchilla – szynszyla krótkoogonowa oraz Chinchilla lanigera – szynszyla mala. Do tej pory nie udało się udomowić szynszyli krótkoogonowej, dlatego te szynszyle jakie są w naszych domach maja przodków w postaci szynszyli małych. Pierwotnie szynszyle można było spotkać na niewielkim obszarze południowoamerykańskich Andów, dużo wcześniej niż rozpoczęła się ich hodowla w Europie. Szynszyle krótkoogonowe zamieszkują tereny położone wyżej, zaś małe nieco niżej około 1000-2500 m n.p.m.

Środowisko naturalne

W Andach panuje suchy, pustynny klimat, mało opadów deszczu oraz niska wilgotność powietrza. Zwierzęta będą tam wystawione na duże wahania temperatur. Szynszyle jako płochliwe zwierzaki w ciągu dnia śpia w jaskiniach, dziurach w glebie czy gęstych zaroślach. Pokarm spożywają po zmierzchu. Jest on ze względu na warunki klimatyczne raczej ubogi w składniki pokarmowe oraz błonnik surowy.

Jak dbać o szynszylę

W naturze te zwierzaki żyją ze spożywania korzeni niektórych kaktusów, ich kwiatami oraz nasionami niektórych krzewów, kwiatów i traw. Woda jest pobierana z liści, korzeni kaktusów, dostarczana także przez poranną rosę. Aby pielęgnować futerko każdego dnia szynszyle oddają się piaskowej kąpieli.

Hodowanie

Przed tym jak rozpocznie się hodowanie zwierzaków trzeba się zastanowić czy w domu będziemy w stanie znaleźć miejsce na stosunkowo dużą klatkę. Te zwierzaki są bardzo ruchliwe, to doskonali skoczkowie i wspinacze, dlatego wymagają odpowiedniej ilości ruchu, więc przygotowana klatka musi dawać im to potrzebne miejsce. Dodatkowo te zwierzęta w swoich naturalnych warunkach żyją zazwyczaj w dużych skupiskach i dlatego nie powinno się dopuszczać do ich hodowania w klatkach samodzielnie. Szynszyle cały dzień śpią, dlatego istotne będzie dla nich przygotowanie spokojnego otoczenia.

Klatka dla szynszyli musi być przy oknie, zwierzęta nie powinny być jednak wystawiane na działanie promieni słonecznych ani na przeciągi. Natura tych zwierzaków jest taka, że są one aktywne nocą i raczej powściągliwe w stosunku do ludzi, dlatego raczej nie będą to zwierzaki odpowiednie dla dzieci. W środowisku naturalnym żyją około 10-15 lat, osobniki, które będą udomowione mogą przeżyć nawet do 22 lat. W Polsce są coraz bardziej popularne, dlatego nie powinno być problemów ze znalezieniem dobrej karmy dla nich czy odpowiednich klatek.