Wypadanie sierści u szynszyli

Futro szynszyli jest bardzo miękkie i gęste. Z jednej cebulki rośnie nawet 60 włosów. Wypadanie czy łamanie się włosów w wyniki wymiany futra czy przez stres lub złą pielęgnacje może doprowadzić do zasypania mieszkania włosami a także naszych ubrań. warto więc dowiedzieć się dlaczego tak się dzieje i jak tego będzie można unikać.

Częste przyczyny wypadania sierści

Jeśli chodzi o przyczyny wypadania sierści najczęściej będzie to wynik stresu oraz złe warunki otoczenia. Na początek trzeba będzie sprawdzić piasek. Kąpiel piaskowa ma służyć nie tylko pielęgnacji sierści, dzięki niej również szynszyle pokonują stres i dają upust własnej agresji. Bardzo ważne będzie więc, by miały dostęp do wanienki z piaskiem i gdy zacznie się kąpiel, by im nie przeszkadzać. Piasek dla ptaków, który zawiera szorstkie i kanciaste ziarna nie będzie nadawał się dla szynszyli, ponieważ może to prowadzić po kąpieli w piasku do łamania się sierści. Jeśli mamy piasek dla szynszyli a nadal wypada futro będzie można pomyśleć o zmianie piasku na inną markę. Jeśli pojawiają się problemy z wypadaniem sierści zawsze trzeba wziąć pod uwagę czy problem nie dotyczy właśnie piasku, dość często bowiem właśnie tak jest. Jeśli uda nam się ocenić, że nie jest to wina piasku to wtedy będzie trzeba szukać innych możliwych przyczyn.

Opieka nad szynszylą

Wśród tych potencjalnych przyczyn na pewno będą również skłonności jakie mogą występować w przypadku słabszych osobników, które są niższe ranga i w związku z tym mogą być nawet gnębione przez silniejsze jednostki. Natomiast, jeśli chodzi o zwierzęta, które są samotne to możliwe jest nawet wyrywanie sierści z nudów. Dla ruchliwych, aktywnych w okresie nocnym zwierząt godziny spędzone na wybiegu i zabawie podobnie jak otoczenie, które będzie fizycznie wymagające są bardzo ważne, wręcz niezbędne.

Dieta a kondycja sierści

Podstawa posiadania pięknej, połyskującej sierści jest prawidłowe i zdrowe, odpowiednie dla danego gatunku odżywianie. Tylko jeśli będziemy podawać poza granulatami również mieszanki ziół czy dobre sianko i świeże gałązki do obgryzania. Wtedy będzie można mówić o tym, że pożywienie jest zróżnicowane i będzie optymalne. Dzięki temu będzie można również oczekiwać, że skutecznie będzie zapobiegać również problemom skórnych. Rzeczywiście warto więc będzie odpowiednio zadbać o to jaką dietę będzie dostawał zwierzak. To co je ma bowiem wpływ już nie tylko na sierść, ale również na wiele innych aspektów życia takiego zwierzaka, od nas więc będzie zależeć jak zwierzak będzie się hodował.